«

»

paź 21 2014

XI integracyjna wycieczka emerytów po województwie kujawsko-pomorskim

Dnia 15 października 2014 r odbyła się kolejna 60 osobowa wycieczka integrująca środowisko emerytów pożarnictwa. Tym razem pojechaliśmy w gościnę do Komendy Powiatowej PSP w Wąbrzeźnie przy ul. Św. Floriana, gdzie wszystko jest nowe, nawet nazwa ulicy nadana przez Radę Miejską 30 grudnia 2013 r.
Strażnica oddana uroczyście do użytku podczas obchodów Dnia Strażaka 2014 roku. Przywitał nas Komendant Powiatowy st. bryg. Sławomir Herbowski. Komendant scharakteryzował powiat wąbrzeski oraz organizację ochrony przeciwpożarowej. Po nowym obiekcie oprowadził D-ca Jednostki bryg. Andrzej Kujaczyński.
W terenie zwiedziliśmy Rywałd oraz Radzyń Chełmiński.
Po przyjeździe do Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej Pocieszycielki Strapionych, Matki Bożej Cygańskiej, zwiedziliśmy kościół pochodzący z połowy 1319 roku. Z historią zapoznał nas jeden z Braci Mniejszych Kapucynów działającego tam zakonu.
Historia tego miejsca związana jest z Prymasem Tysiąclecia Ks. Stefanem Kardynałem Wyszyńskim, więźniem Rywałdu Królewskiego od 26 września do 12 października 1953 r.
W nocy z 25 na 26 września pod konwojem milicyjnym z Warszawy przewieziono ks. Prymasa do Rywałdu Królewskiego i wprowadzono do biednego w pośpiechu opuszczonego na piętrze pokoiku zakonnika, gdzie wszystkie meble były w stanie ruiny. Prymasa pilnuje 20 ludzi w „cywilu”.
W Radzyniu Chełmińskim zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki istniejący od 1234 roku. Aktualnie jest zaniedbany, ale jest nadzieja jego odbudowy.
Po pracowitym dniu zajechaliśmy na wspólny posiłek do restauracji Zamkowa nad jeziorem Zamkowym w Wąbrzeźnie.
Zdjęcia Tadeusz Banach.

Opracował
WM